Nebulizacja jest jedną z najczęściej wybieranych metod leczenia chorób górnych i dolnych dróg oddechowych wieku dziecięcego. Technika ta wymaga użycia odpowiedniego urządzenia dozującego – nebulizatora, za pomocą którego wytwarzany jest aerozol. 

Zapoznaj dziecko z urządzeniem!

Głównym i najważniejszym elementem warunkującym prawidłowy proces nebulizacji jest edukacja dziecka na temat techniki oddychania oraz jej demonstracja. W trakcie inhalacji pacjent powinien pogłębić wdech i wykonywać go przez usta, a na szczycie wdechu na krótko zatrzymać oddech. W przypadku małych dzieci zaznajomienie z nebulizatorem warto przeprowadzić, gdy dziecko jest zdrowe i chętne do poznania zasady działania urządzenia. Obecnie na rynku możemy znaleźć inhalatory, które oprócz odpowiednich parametrów posiadają także przyjazny dzieciom wygląd przypominający zabawkę, co umila czas inhalacji.

Stosuj odpowiednią końcówkę!

W celu zmniejszenia strat wdychanego leku u dzieci poniżej 3 roku życia (zwykle oddychających przez nos) stosuje się maski twarzowo-nosowe. Warunkiem skutecznej nebulizacji w takim przypadku jest dobranie dobrze przylegającej maski bez otworków. Nieszczelność między maską a twarzą prowadzi do utraty cząsteczek. Dodatkowo istnieje możliwość użycia uniwersalnej przystawki termalnej (polski patent L. Gradonia), dzięki której uzyskany aerozol ma temperaturę 28-37 ºC, co pozwala uniknąć drażniącego efektu prowadzącego do nagłego skurczu oskrzeli.

Kiedy to możliwe – stosuj ustnik!

U dzieci świadomie oddychających przez usta (zwykle powyżej 3 roku życia) i dobrze współpracujących zaleca się korzystanie z ustników, gdyż przy stosowaniu maski ustno-nosowej dochodzi dodatkowo do zmniejszania depozycji płucnej o 13-22 %, a także osadzania się podawanego leku w okolicach oczu i związanych z tym działań niepożądanych. Ustnik powinien być przytrzymywany przez pacjenta zębami i szczelnie objęty ustami.

Nebulizację u dzieci należy prowadzić wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych. W przypadku wystąpienia duszności, sinicy, czy znacznego niepokoju należy przerwać inhalację.