Jak przygotować dom dla astmatyka?

Jak przygotować dom gdy Twoje dziecko choruje na astmę?

Zdiagnozowanie u dziecka astmy wymaga od rodziców maksymalnego zaangażowania. Zapewnienie optymalnej dozy bezpieczeństwa pozwala ograniczyć ryzyko występowania reakcji uczuleniowej, co zmniejszy szansę na postępowanie choroby. W jaki sposób przygotować dom dla dziecka cierpiącego z powodu astmy?

Regularne sprzątanie pomieszczeń

 

Kurz oraz roztocze stanowią jedne z najpopularniejszych alergenów, które mogą prowokować organizm astmatyka. Dlatego też wszystkie pomieszczenia, a zwłaszcza pokój dziecka, muszą być systematycznie sprzątane. Oprócz stosowania środków antystatycznych warto też postawić na meble, które zapobiegną gromadzeniu i osiadaniu kurzu. Ponadto dobrym sposobem jest regularne wietrzenie pomieszczeń, co pozwoli zapewnić świeże powietrze we wnętrzu – niemniej jednak w przypadku wietrzenia należy uważać, gdyż otwieranie okien przy niskich temperaturach lub w okresie pylenia roślin może doprowadzić do wywołania ataku astmy.

Antyalergiczne tekstylia

 

Dobrym sposobem na ograniczone gromadzenie kurzu jest zredukowanie ilości niektórych dodatków np. dywanów, chodników, firanek, zasłon czy narzut na łóżkach. Kurz i roztocza bytują także w pluszowych zabawkach – niestety w przypadku maluchów trudno będzie wytłumaczyć, dlaczego ich ulubiony miś bądź inna przytulanka stanowią dla niego zagrożenie. Podobny problem dotyczy poszewek i kołdry. Dlatego najlepszą alternatywą będzie zakup tekstyliów, które są wykonane z hipoalergicznych materiałów. Kołdry i poduszki mogą być wypełnione np. silikonem. Jednak w każdym przypadku niezbędne jest częste i regularne pranie. Do odświeżania najlepiej wykorzystywać naturalne środki czystości, które bazują na roślinnych komponentach. Niezwykle często chemiczne składniki mogą powodować alergię kontaktową, która jest częstym kompanem astmy atopowej.

Odpowiednia wilgotność i temperatura

 

Suche powietrze to kolejny czynnik ryzyka, który potęguje szansę napadu duszności i ataku astmy. Zakup nawilżacza powietrza będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla zagwarantowania optymalnej wilgotności. Równie wartościową opcją jest dyfuzor zapachowy do aromaterapii pomieszczeń – wykorzystuje on naturalne olejki zapachowe, które nie tylko odświeżą i nawilżą powietrze, ale będą mieć pozytywny wpływ na błony śluzowe i drogi oddechowe. Równie istotną kwestią jest właściwa temperatura – zbyt niska lub wysoka może prowadzić do zaostrzenia stanu i sprowokować reakcję uczuleniową.

Ograniczenie kontaktu ze zwierzętami i roślinami

 

Choć nie wszyscy astmatycy cierpią z powodu alergii na zwierzęcą sierść, to jednak kontakt ze zwierzakami – zwłaszcza z kotami i psami – potęguje szansę występowania napadów duszności. Jeżeli rodzina nie ma czworonoga, to sprawa wydaje się prosta. Co w przypadku gdy u dziecka zostanie zdiagnozowana astma, a futrzasty pupil jest wieloletnim mieszkańcem domu? Wówczas należy wprowadzić ograniczenia interakcji, np. uniemożliwiając zwierzakowi wejście do pokoju dziecięcego lub zdecydować się na umieszczenie go w ogrodzie (o ile jest na to szansa). Niemniej jednak obecność zwierzęcia wymaga od rodziców częstszego sprzątania pomieszczeń, czyszczenia mebli i prania ubrań.

Równie problematyczną kwestią są rośliny – pokój dziecka powinien być wolny od kwiatów zapylanych przez owady, gdyż prawdopodobnie produkują one pyłki. Natomiast pyłki roślinne to kolejny popularny alergen dla astmatyków. Oprócz tego warto zadbać, aby okna pokoju dziecięcego nie były skierowane bezpośrednio na ogród, sąsiadujący park czy niedaleko położoną łąkę lub las.

Bibliografia:

  1. https://portal.abczdrowie.pl/srodowisko-domowe-a-astma
  2. https://dom.wp.pl/pokoj-dla-alergika-jak-go-wyposazyc-6257388879214209a
  3. https://domwporzadku.com/article/astma-jak-sprzatac-by-nie-nasilac-jej-objawow
  4. https://deccoria.pl/artykuly/artykuly/dom-przyjazny-alergikom-i-astmatykom-5-2627
  5. https://www.extradom.pl/porady/artykul-gdzie-i-jak-zbudowac-dom-przyjazny-alergikowi